Учням

Як навчити дитину вирішувати конфлікти

«Якщо з першого шкільного дня дітям показувати цінність їхньої думки, їхнього враження, то вони поступово будуть звикати до того, щоб приймати і думку інших та ставитися до неї з повагою.»

✓ Як навчити дітей раціональним методам вирішення конфліктних ситуацій;
✓ Чим відрізняється заняття «Я – Особистість» від традиційних виховних годин;
✓ Яку роль у вихованні дитини грає правильний розпорядок дня.

Своїм досвідом ділиться експерт у роботі з дітьми та підлітками, психолог, тьютор, спікер TEDxKyiv – Юлія Ліхоліт.

• Що таке конфлікти та чому вони виникають?
    Конфлікти відбуваються у нашому житті практично щоденно. Конфлікт – це можливість розширити свій світогляд шляхом прийняття думки інших, а також можливість покращити власні комунікативні навички. Результат вирішення конфлікту залежить від нашого бажання та вміння співпрацювати, чути один одного та разом шукати правильні шляхи його розв’язання.

• Як правильно вирішувати конфлікти між дітьми?
    Конфлікт можна розглядати на двох рівнях – на рівні позицій та на рівні інтересів.
Дуже часто діти говорять: «я з тобою не згоден». Конфлікт на цьому рівні вирішити не можна. Потрібно йти далі, наприклад, запитати: «чому ти не згоден, чому твоя думка відрізняється?». Таким чином ми спускаємося з рівня позицій до рівня інтересів. І тоді вже можемо вести діалог.

Спілкування має величезне значення у формуванні людської психіки, її розвитку і становленні розумної, культурної поведінки. Через спілкування з психологічно розвинутими людьми, які мають широкі можливості навчання, людина набуває усіх своїх вищих пізнавальних здібностей. Через активне спілкування з такими особистостями вона сама перетворюється на особистість. Якби від народження людина була позбавлена можливості спілкуватися з іншими, вона ніколи не стала б цивілізованою, культурною і морально розвинутою, була б до кінця життя приречена залишатися напівтвариною. Про це свідчать численні факти, які показують, що, позбавлений спілкування із собі подібними людський індивід залишається біологічною істотою у своєму психічному розвитку. Як приклад можна навести стани людей, яких знаходили серед звірів і які тривалий період жили в ізоляції від цивілізованих людей або в результаті нещасливого випадку опинилися на самоті і були надовго відірвані від собі подібних (наприклад, після аварії корабля).

Будь-який стрес починається з однієї негативної думки. Одна думка прослизне непоміченою, а за нею приходить все більше і більше подібних думок, поки не настане стрес. Стрес є результатом, але причина його – негативне мислення, що почалося з однієї-єдиної негативної думки. Проте неважливо, що саме ви вже встигли таким чином привернути до себе, – ви можете змінити це... однією-єдиною позитивною думкою. Вона потягне за собою інші.